Pokemon Go'da Pokemon Tipleri ve Savaş Üstünlükleri Tablosu - Poketop
Paylaş:

pokemon-tipleri-image-2Evet arkadaşlar sonunda Pokemon Go’daki en önemli konulardan birine gelmiş bulunuyoruz. Pokemon Tipleri ve Savaş Üstünlükleri. Bu yazımız hem deneyimli oyuncular hemde yeni başlayanlar için bir kaynak olacak. Bu nedenle çekinmeden herkesin okumasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bu yazıdaki bilgileri öğrendikten sonra Pokemon Go savaşlarında büyük bir avantaj kazanmış olacaksınız.Şimdi sizi çok bekletmeden madde madde herşeyi açıklamaya başlıyoruz.

Pokemon Tipi (Type) Nedir?

Pokemon evreninde 18 adet farklı Pokemon Tipi bulunur ve tüm Pokemonların belirli tipleri vardır. Her Pokemon Tipi diğerlerine karşı üstünlük veya zayıflık gösterebilir. Suyun ateşi söndürebileceği, elektriğin suyu alt edebileceği gibi. Bu tipler daha önceden belirlenmiştir ve aynı olan iki Pokemon da farklılık göstermezler. Yani bir Pikachu her zaman elektrik pokemonudur. Pokemonun tipini oyunda pokemonunuzun özelliklerinin yazdığı ekranda bulabilirsiniz.

Pokemon Tipleri Ne İşe Yarar?

Diyelim ki bir Gym savaşına girdiniz. Karşınızda 1000 Cp’lik gücüyle ve bütün ihtişamıyla bir Charizard duruyor ve tek isteğiniz onu yenip Gym’i kendi takımınızın renklerine boyamak. Ama o da ne? 1000 Cp gücünde hiçbir Pokemonunuz yok. O halde vaz mı geçeceksiniz. Tabi ki hayır! Pokemon tipleri tam olarak burada devreye girer. Unutmayın Charizard bir ateş Pokemonuydu. Ve su ateşi her zaman yener. Şimdi hemen savaş alanına 800 Cp’lik bir Poliwhirl koyuyorsunuz. Cp’si Charizard kadar yüksek olmasada sorun yok. Charizard neye uğradığını şaşıracak, kaybedecek ve artık Gym’de sizin renkleriniz dalgalanacak. İşte Pokemon tipleri bu işe yarar. Hangi tipin hangi tipe üstünlüğü olduğunu bilirseniz. Savaşı nasıl kazanacağınızı da bilirsiniz. Cp’niz daha düşük olsa bile.

Pokemon Tipleri Üstünlük Tablosu

Pokemon tiplerinin 18 adet olduğundan bahsetmiştik. 18 Tipin de diğer tiplere üstünlüklerini ezberlemenizi beklemiyoruz. Bunu yapmak oldukça zor olsa gerek. Çünkü bu 324 adet ihtimali ezberlemeniz gerektiği anlamına geliyor. İşte sihrimizi burada konuşturacağız. Aşağıda sizlerle Pokemon Tipleri Üstünlük Tablosu’nu paylaşıyoruz. Yalnızca bu sayfayı kaydedin ve ne zaman ihtiyacınız olursa buraya uğrayın. Tablonun kullanımı oldukça basit. Soldaki sütün saldıran Pokemonu, üstteki satır ise savunan Pokemonu temsil ediyor. Ve bu ikisini tablonun ortasında kesiştirdiğinizde hangi tarafın daha üstün olduğunu göreceksiniz.

Eğer kesişen alan;

  • Yeşil : Saldıran taraf daha güçlü.
  • Kırmızı: Saldıran taraf daha güçsüz.
  • Siyah: Saldıran taraf çok güçsüz.

demektir. Bu sayede bir saldırıya başlamadan önce hangi pokemonu kullandığınızı artık biliyorsunuz. Şimdi aşağıdaki tabloyla birlikte bir örnek yapalım ve bu konuda tam olarak ustalaştığımızdan emin olalım.

pokemon-tipleri-tablosu

Diyelim ki Gym’de rakibimiz Squirtle. Squirtle bir su (water) Pokemonu. Bizim elimizde ise onunla hemen hemen aynı güçte bir Electabuzz var. Ve Electabuzz bir elektrik Pokemonu. Şimdi tiplerine göre hangi Pokemonun diğerine daha üstün geleceğine, Pokemon Tipleri Üstünlük Tablosu’nu kullanarak bakalım. Electabuzz’ımız saldıran tarafta. Yani soldaki kolondan elektrik (Electric) bölümünü buluyoruz ve sağa doğru hayali bir çizgi çekiyoruz. Savunan tarafta ise Squirtle var. Bu defa üstteki satırdan su (Water) bölümünü buluyoruz ve aşağı doğru hayali bir çizgi çekiyoruz. İşte bu iki çizginin kesiştiği alanın rengi bize sonucu veriyor. Sonuç yeşil. Bu da demekki saldıran taraf (yani Electabuzz) üstün durumda. Artık gönül rahatlığıyla savaşa girebiliriz.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Facebook butonundan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Poketop.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Herkese iyi avlar!

 

 

Paylaş:

Yorumlar

yorum