Pokemon Go Yeni Güncelleme, Oyunun Dengesi Değişti! - Poketop
Paylaş:

update-image-129 Temmuz gecesi itibariyle dünyanın her yerinden Pokemon Go oyuncuları oyundaki değişim hakkında raporlar vermeye başladı. Kimileri Nest (Yuva) denilen bölgelerin değiştiğinden. Kimi ise Pokemon hareketlerinin eskisinden farklı hasarlara sahip olduğundan bahsediyordu. Tabiki Pokemon Go’nun yapımcı firması Niantic bizi yine şaşırtmadı ve konu hakkında hiçbir bilgi vermedi. İş başa düştü. Sizler için oyundaki tüm değişimleri öğrendik ve bu değişikliklerin oyun tecrübemize nasıl etki edeceğini değerlendirdik.

Alıştığınız yerlerde alışmadığınız Pokemonlar görmeye hazır olun.

Pokemon dünyasında belirli bir Pokemonun çıktığı özel bölgelere Nest (Yuva) deniyor. Örneğin Maçka Parkında Charmender, Sultanahmet Meydanında ise bolca Gastly bulabilirsiniz. 29 Temmuz’da yapılan değişiklik ile birlikte dünya üzerindeki hemen hemen tüm Nest’lerin Pokemonları değişti. Bu hem o bölgede yaşayan insanlar için yeni Pokemonlar anlamına geliyor hemde oyunu tek düzelikten kurtarıyor. Keşfe çıkın. Belkide yan sokağınızda artık bir Pikachu Nest’i olabilir!

Coğrafik etiketleme tekrar açıldı.

Pokemon Go ilk çıktığı haftalarda kullanılan bir özellik geri geldi. Eskiden, yakaladığımız Pokemonun sayfasında onu nerede yakaladığımızı gösteren ufak bir harita görüyorduk. Bu özellik Pokemon Go’nun sunucularındaki aşırı yüklenme nedeniyle devre dışı bırakılmıştı. Bir süredir oyuna rahatlıkla girebildiğimizi de düşünürsek; Niantic bu rahatlamayı farketmiş olacak ki, artık bu özelliği tekrar aktif hale getirdi. Unutmadan belirtelimki Niantic’in sunucular nedeniyle kapattığı başka bir özellikte 3 ayak takip moduydu. Oyunun en keyifli özelliklerinden biri olan bu modu, umuyoruz ki yakın zamanda tekrar aktif görebileceğiz.

En büyük değişim! Tüm Pokemonların güçleri tekrar düzenlendi.

Evet. Hepimiz herkesin Dragonite peşinden koşmasından, tüm Gymlerde çok gelişmiş Eevee türevleri görmekten sıkılmıştık. Pokemonlar arasında biraz dengeye ihtiyaç vardı. Fakat Niantic beklediğimizden çok daha fazlasını yaptı! Oyundaki tüm hareketlerin (Move) hasarları değiştirildi. Bu da Pokemonların verebildikleri hasarın tamamen değişmesine neden oldu. Hemen aşağıda size bütün hareketlerin yeni hasar değerlerini vereceğiz. Ama ondan önce bu büyük değişikliğin oyun deneyimimize nasıl etki edeceğinden bahsedelim.  

Pokemon Go’da iki tip saldırı hareketi var. Bunlar; Quick Move ve Charge Move. Quick Move ekrana dokunarak yaptığımız saldırılar, Charge Move ise gücümüzü toplayıp ekrana basılı tutarak yaptığımız daha güçlü olan saldırılar. Son değişimle Quick Move saldırıları artık daha az hasar veriyorlar. Ve eskisi gibi aralarında büyük hasar farkları yok. Charge Move’lar ise bazılarını üzecek bazılarını ise mutlu edecek değişikliklere uğradı. Bu üç şey anlamına geliyor.

  • Quick Move dövüşlerde en fazla kullanılan hareket tipiydi. Daha düşük hasar değerleri nedeniyle artık Pokemon dövüşleri daha uzun süreceğe benziyor.
  • Quick Move’ların aralarında eskisi kadar hasar farkı kalmaması, aynı Cp’ye sahip Pokemonların birbirine daha yakın güçlerde olacağını gösteriyor.
  • Artık Charge Move’ların daha büyük önemi olacak. Eskiden Charge Move’ları çok fazla kullanmıyorduk. Artık büyük hasarlar Charge Move’lardan sorulacak.

Yani artık güçlü Pokemonu olan değil, tip üstünlüklerini iyi bilen ve stratejisini doğru kuran oyuncular daha çok kazanacak. Bu arada tip üstünlükleri rehberimizi hala okumadıysanız hemen buradan göz atabilirsiniz. 

Yeni hasar tablosu

Pokemon-go-hasar-tablosu

Bu konuyu Türkiye’de ilk kez Poketop.com ailesi olarak sizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Siz de yazımızı beğendiyseniz ve diğer yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızdan bizi takip edebilir, ya da bu yazının hemen altından yorumunuzu yapabilirsiniz. Herkese iyi avlar!

 

 

 

Paylaş:

Yorumlar

yorum