Pokemon Go Gym Rehberi ve Taktikleri - Poketop
Paylaş:

gym-rehberi-image-1Hoş geldiniz Poketop.com ailemizin sevgili üyeleri. Pokemon GO ile ilgili araştırmalarımızdan ve tecrübelerimizden yola çıkarak hazırladığımız Gym Rehberi ve Taktikleri yazımızın oldukça işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Pokemon GO oyununda şimdilik yapabileceklerimiz ikiye ayrılıyor. Keşif yapıp Pokemon avlamak ve Gym ele geçirmek. Bu yazımızda Gym nedir? Gym nasıl ele geçirilir ve ne işe yarar? Gym taktikleri nelerdir? Gibi soruları cevaplayacağız.

Gym Nedir, Ne İşe Yarar?

Pokemon GO gym’leri, pokemonlarımızı diğer oyuncuların pokemonları ile savaştırabildiğimiz yerlerdir. Genellikle camiler ve kiliseler, büyük parklar, alış-veriş merkezleri, tarihi ve ikonik yerler gym olarak belirlenmiştir. Öncelikle oyun içinde 5. seviyeye ulaştığımız zaman bir takım seçmemiz gerekir. Team Instinct (Sarı takım), Team Mystic (Mavi takım) ve Team Valor (Kırmızı takım). Bu takımların birbirinden hiçbir üstünlüğü yoktur. Ama bir takım seçtikten sonra bir daha değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Takım seçtikten sonra bu Gym’lerde savaşabilir ve ele geçirebilir duruma gelmiş oluyoruz. Bir Gym’i ele geçirmek demek artık o Gym’in bizim takımımıza ait olduğu anlamına gelir ve gym takımımızın renklerine boyanır. Bunun ardından artık istediğimiz “bir” pokemonu Gym’i savunması için orada bırakabiliriz. Ele geçirdiğimiz Gym’i 21 saat boyunca koruyabilirsek, pokemon yerleştirdiğimiz her Gym başına, 500 Stardust (yıldız tozu) ve 10 Pokecoin (oyun parası) kazanırız.

Gym Nasıl Ele Geçirilir, Alınır?

Rakip takımlardan birinin renginde olan Gym’in menziline girerek saldırımızı planlayabiliriz. Gym’e tıkladığımızda ekranın üstünde Gym’in prestijini ve seviyesini (Level) görebiliriz. Prestijin yüksekliği seviyeyi belirler. Gym’in her seviyesi için, 1 oyuncu, 1 pokemon savunmaya bırakabilir. Biz de Gym’e bırakılan en düşük CP’li pokemondan başlayarak yukarı sıralara doğru savaşarak ilerlemeye çalışacağız. Gym içindeki pokemonların sıralandığı ekranda sağ altta bulunan saldırma tuşu ile saldırı hazırlık ekranına geçiyoruz. Gym Savaşına başlarken 6 pokemondan oluşan bir takım hazırlamamız gerek. Takımımızı belirlerken Gym’de bulunan pokemonların type’larını (tiplerini) dikkate almalıyız. Biliyorsunuz ki bazı tip pokemonlar diğerlerine göre oldukça güçlüdür. Örneğin; su pokemonu – ateş pokemonuna, ateş pokemonu – bitki pokemonuna, bitki pokemonu – su pokemonuna daha yüksek hasar verir. Takımımızı hazırladığımız zaman GO (Başla) tuşuyla savaş ekranına geçiyoruz.

Savaş mekanikleri ise oldukça basit. Ekrana her tıklamamız pokemonumuzun Basit (Basic) saldırı yapmasını sağlar. Saldırı yaptıkça sol üstte, kırmızı can barımızın altında mavi bir bar dolar. Bu bar dolduğunda ekrana basılı tutarak özel vuruş yapabiliriz. Pokemonumuzu sağ ya da sola kaydırarak ise rakip pokemonun saldırılarından kaçınabiliriz. Özellikle rakip pokemonun özel vuruşlarından kaçmayı başarabilirsek, savaşın gidişatı bizim lehimize çevrilebilir. Sağ altta bulunan tuş ile hazırladığımız 6 pokemonluk takım içerisinden yeni bir pokemon seçebiliriz. Eğer seçmezsek, saldırdığımız pokemonumuz öldüğünde sırasıyla diğer pokemon savaş alanına gelecektir.

Peki ya sonrası? Bütün pokemonlarımız öldüğünde ya da Gym’deki bütün pokemonları öldürdüğümüzde savaş artık sona erer ve öldürmeyi başardığımız her pokemon başına Gym’in prestij seviyesi azalır. Gym’i bir düşük seviye için belirlenmiş prestij seviyesine kadar düşürmeyi başarabilirsek, Gym’de bulunan en düşük CP’li pokemon Gym’den atılacaktır ve sahibine geri dönecektir. Böylece sahibi Gym’in ödüllerini toplayamaz.Eğer ki savaşarak Gym prestijini 0’a düşürmeyi başarabilirsek Gym gri renk olacaktır. Artık Gym’i düşman takımın ellerinden alıp bütün pokemonlarını Gym’den uzaklaştırmışız demektir. Bu esnada artık biz kendi pokemonumuzu koyabiliriz. Pokemon bıraktığımız zaman, artık Gym kendi takımımızın rengine boyanacaktır. Tebrikler! Ödülleri toplama kısmına gelince, shop (market) menüsünde sağ üstte yer alan kalkan işaretine tıklayarak ödülümüzü alabiliriz.Bir sonraki ödülü alabilmek için 21 saat beklemeyi unutmayın.

Gym Benim Takımımın Renginde. Nasıl Ele Geçireceğim?

Yok canım o kadar da değil. Bizim takımımızın renginde olan Gym zaten rakiplerin elinden alınmış demektir. Biz de bu Gym’e gidip training (eğitim) butonuna basarak eğitim yapabiliriz. Bu sefer yalnızca 1 pokemon ile Gym savaşına girebiliyoruz. Çünkü bu yalnızca eğitim. Kendi takımımızdan olan dost pokemonlara karşı savaşacağız. Eğitime girdiğimiz pokemonumuz ile karşımıza çıkan pokemonu yenmeye çalışıyoruz. Yenmeyi başardığımız her pokemon için Gym prestiji artar. Bir üst levele getirebilecek kadar prestij puanını arttırabilmeyi başarabilirsek eğer bize de bir pokemon koymak için yer açılacaktır. Eğer yeterli yer varsa, Gym ekranında sağ altta bulunan tuş ile bizde pokemonumuzu savunmaya bırakabiliriz. Burada amaç kendi takımımıza ait Gym’in savunmasını güçlendirmektir. Böylece biz de bu Gym’in hediyelerinden faydalanabilir hale gelmiş oluruz. Takımımızın daha güçlü olduğunu göstermenin verdiği his ise cabası.

Gym Taktikleri ve İpuçları

  • Ekrana basılı tutarak yaptığınız özel hareketler her zaman iyi değildir. Unutmayın her özel hareketin kendi tipi (ateş,su vb.) vardır. Bir su pokemonuyla ateş pokemonuna saldırmak mantıklıdır. Fakat özel hareketinizin tipi su değil ise ateş pokemonuna Basit saldırınız kadar etki etmeyecektir.
  • Parmağınızı sağa sola kaydırarak yaptığınız harekete kaçınma (Dodge) denir. Bu hareketin bolca pratiğini yapın. Özellikle karşınızdaki pokemon özel hareketini yaparken kaçınmayı başarırsanız büyük bir üstünlük kazanırsınız.
  • Düşman pokemonun tipini bilin. Tip üstünlüğünüzün olduğu savaşlarda, pokemonunuz karşınızdakinden daha düşük Cp’ye sahip olsa bile kazanma şansınız yüksek olur. Tabi Cp farkını çok abartmayın.
  • Aynı Gym’e aynı anda birden fazla kişi saldırabilir. Arkadaşlarınızla birlikte aynı anda saldırarak Gym’i birlikte ele geçirebilirsiniz.
  • Gym’de eğitim yaparken saldırdığınız pokemonun Cp’si savunan pokemona ne kadar yakın (hatta daha bile düşük) olursa Gym o kadar fazla prestij kazanır. Dengeli savaşlar yapmaya özen gösterin.
  • Gym’in savunmasına pokemon yerleştirirken o pokemonun sağlığının tam dolu olması gerekir. Aksi takdirde pokemon yerleştirme ekranında koymak istediğiniz pokemon gözükmez.

Evet artık bir Gym uzmanı oldunuz sayılır. Geriye kalan tek şey sokağa çıkıp bolca pratik yapmanız. Yazımızı beğendiyseniz ve paylaşmaya değer buluyorsanız aşağıdaki Facebook ve Twitter butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz. Yeni eklenecek içeriklerimizi kaçırmamak için Poketop.com Facebook sayfamızı takip etmeyi unutmayın. Herkese iyi avlar!

Paylaş:

Yorumlar

yorum