Pokemon Go Başlangıç Rehberi - Poketop
Paylaş:

baslangic-rehberi-image-2

Sevgili Pokemon GO severler! Poketop.com ailesinin biricik fertleri! Bizleri takip ettiğiniz ve güzel mesajlarınızı bizlerden esirgemediğiniz için kucak dolusu sevgilerimizi sunuyoruz. Pokemon Go’ya yeni başlayanlar için, sizi hızlı bir şekilde oyuna hazırlayacak bir başlangıç rehberi hazırladık. Eğerki oyunu hala indirmediyseniz Pokemon Go Nasıl İndirilir?  yazımızdaki yönergeleri takip ettikten sonra bu yazıya tekrar geri dönebilirsiniz.

Pokemon Go Nedir?

Pokemon Go arttırılmış gerçeklik teknolojisi ve gps konum bulma teknolojilerini kullanan, yani gerçek dünya ile sanal dünyayı birbirine harmanlayan, sanki pokemon evrenindeymişiz gibi sokaklara çıkıp pokemonları avlayıp, geliştirip, yine sokaklardaki belirlenmiş noktalarda bu pokemonları gerçek dünyadaki diğer oyuncularla savaştırabileceğimiz bir mobil oyundur. Tabiki çok daha fazlasıda var ve her güncellemede daha fazlasının da ekleneceği oyunun geliştiricileri Niantic ve Nintendo tarafından söylendi. Ama bu kadar harika bir oyunun en kısa tanımı bu şekilde yapılabilirdi sanırım.

Ana Ekranda Bulunan Öğeler

Poketop: Ana ekranın orta alt kısmında ter alan bu simgeye tıklayarak açılan menüden; oyun ayarlarına, küçük ipuçlarına, pokedex’e, oyun içi alış-veriş yapabileceğimiz markete, yakaladığımız pokemonlara ve yumurtalarımıza bir de eşyalarımızın bulunduğu sırt çantamıza ulaşabiliriz.

Avatar: Ana ekranımızın  sol altında bulunan bu simge bizim oyuncu görüntümüzü ve altında bir barı içeriyor. Bu bar mevcut bulunduğumuz seviyenin (level) hangi yüzdeliğinde olduğumuzun göstergesi. Bu simgeden açılan menüden ise; TL ile alınan oyun paramızın (pokecoin) miktarını, geçmiş hareketlerimizi ve üyesi olduğumuz takımın sembolüyle birlikte mevcut seviyemiz le ilgili de bilgiler içermekte.

Pokemon Radarı: Ana ekranımızın sağ altında yer alan bu simgeden açılan ekranda; yakın çevremizde bulunan pokemonları görebiliriz. Radarınızda gördüğünüz pokemonu daha önce yakalamış iseniz pokemon renkli gözükürken, eğer hiç yakalamadığınız bir pokemon ise görüntü bir gölgeden ibaret kalacaktır. Artık o gölgenin hangi pokemona ait olduğunu bulmak sizin pokemon hatıralarına kalmış. Diğer bir husus ise pokemonların altındaki ayak izi sembolleri. Bu ayak izleri bize yön belirtmese bile o pokemonun bize ne kadar yakınlıkta olduğunun ipuçlarını veriyor. Bir ayak pokemonun yaklaşık elli metrelik bir çapta olabileceğini söylerken, üç ayak izi ise 150 metrelik bir bir çaptan bahsediyor.

Haritada Karşılaşacağımız Yapılar

Sokaklarda keşfe çıkarken haritada sadece gerçek hayatta olan yollar ve binaları görmeyeceğiz. Size dediğimiz gibi bu gerçek dünya ile pokemon evrenini birleştiren bir oyun. Ve sizde bu bu birleşimi haritanızdan takip edeceksiniz. Şimdi haritada görebileceğimiz pokemon evrenine ait öğelere kısa bir göz atalım.

Pokestop: Haritada karşılaşacağımız mavi yapılardır. Genellikle parklarda, camilerde, alış-veriş merkezlerinde ve çeşitli tarihi merkezlerde bulunurlar. Karakterimizi çevreleyen menzil göstergesinin içine girdiğinde simge şekil değiştirir ve erişilebilir hale gelir. Bu durumda pokestop’a tıklayabilir ve açılan ekrandaki çemberi çevirerek poketop, potion, revive gibi hediyeler toplayabiliriz. Bir kez hediyeleri topladıktan pokestop 5 dakika süreyle mora dönüşecektir. Bu esnada hediye alamıyoruz. Fakat 5 dakika geçtikten sonra tekrar maviye döndüğünde yeni hediyeleri toplayabiliriz Çevrenizdeki sokaklarda bir çok pokestop görmeniz mümkün. Yürüyüş rotanızı bu 5 dakika kuralın göre belirlerseniz daha kazançlı çıkabilirsiniz.

Gym: Pokemon Go evreninde oyuncuların dahil olabilecekleri üç takım bulunur. Bunlar Kırmızı Takım (Valor), Mavi Takım (Mystic) ve Sarı Takım (Instinct). Ve bu takımlar haritadaki gym dediğimiz yapıları ele geçirip savunmak için mücadele eder. Karakterimiz 5 levela ulaştığında artık bizde bir takım seçebilme ve gymlerde mücadele etme hakkı kazanırız. İşte bu gymler haritada kule şeklinde görebileceğimiz yapılardır. Kırmızı, mavi ya da sarı olmaları hangi takımın elinde olduğunu gösterir. Kendi takımımıza ait bir gym’e yaklaşıp tıkladığımızda antrenman yapma böylelikle gym prestijini(saygınlığını) arttırma şansımız olur. Gym prestiji gymin seviyesini belirler. Ve gymin seviyesi yükseldikçe de kendi takımımızın gyme bırakabileceği pokemon sayısı artar.  Her oyuncu gym başına yalnızca bir pokemon görevlendirebilir ve gym savunulduğu sürece bu pokemonu değiştiremez. Pokemon diğer takımın üyeleri tarafından yenildiğinde tekrar yanımıza geri dönecektir. Rakip renkte bir gym’e tıkladığımız zaman ise burayı korumak için görevlendirilen pokemonlara saldırabilir ve gym’i ele geçirebiliriz. Ele geçirme bize deneyim puanı (experience) kazandırırken ayrıca pokemonlarımızın savunuyor olduğu gym başına 21 saatte bir kez olacak şekilde 10 pokecoins ve 500 stardust kazanırız.

Yapraklar: Haritaya bakarken ara sıra hareket eden yeşil yaprak kümeleri görebilirsiniz. Bu yapraklar, yakınlarında pokemon olabileceğini anlatır. Koşun belki de aradığınız pokemon orada olabilir.

Lure: Artık pokestop nedir biliyorsunuz. Fakat bazen pokestopların çevresinde havada dans eden pembe yapraklar görebilirsiniz. İşte bu; Lure (Yem) denilen bir eşyanın pokestopta aktif edilmesiyle ortaya çıkar. Lure yarım saat süreyle o pokestopun içinde daha fazla pokemon çıkmasını sağlar. Bu size bir çok pokemon yakalama imkanı sunabilir.  Ve aklınızda olsun lure atılan pokestoplarda başka birçok Pokemon Go oyuncusuyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü lure yalnızca kullanan kişiye o pokestopun içindeki bütün oyunculara etki etmektedir. Bu eşya ileriki seviyelerde sizede bir çok kez hediye edilecek. Ama unutmayın ki tek kullanımlıktır.

Pokemon Nasıl Yakalanır

Karakterimizle haritada dolaşırken, yakınlarımızda beliren pokemonlara tıklayarak pokemon avı penceresinin açılmasını sağlayabiliriz. Açılan ekranda altta gözüken poketopunu, karşımızda bulunan pokemona parmağımızla sürükleyerek fırlatmak suretiyle isabet ettirdiğimizde poketopuna girmesini sağlarız. Tabiki isabet ettirip pokemonu poketopuna sokmayı başarabilsek bile pokemonun pes edeceğinin garantisi yok. Pokemon poketopa girdikten sonra poketop sallanmaya başlayacaktır. İşte burası en heyecanlı kısmı. Pokemon topta kalırsa sizin demektir. Kalmaz ise tekrar poketop atabilirsiniz. Yada nadirende olsa pokemon ekrandan kaçıp gidebilir.

Pokemon Yumurtası Nasıl Kırılır

Bazı seviyeleri (level) atladıkça ve bazen de pokestoplardan bize yumurtalar (egg) hediye edilecek. Her yumurtanın içinde bir adet pokemon gizli. Topladığımız yumurtaların bulunduğu çantayı açmak için; ana ekranda bulunan poketopuna tıkladıktan sonra pokemon seçeneğini seçiyoruz. Ardından yukarıdaki yumurtalar (eggs) sekmesine geçiyoruz. Karşımıza gelen ekranda, topladığımız bütün yumurtaları görebiliriz. Her yumurtanın farklı mesafe değeri vardır. Bu mesafeler o yumurtanın kırılabilmesi için ne kadar yürümemiz gerektiğini gösterir. Tabi öncelikle yumurtayı kuluçkaya (incubator) koymamız gerekli. Bir tanesine tıkladığımız zaman kuluçkayı başlat (start incubation) seçeneğine basarak kuluçka kutusunu seçiyoruz ve kuluçkayı başlatıyoruz. Artık oyun açık olduğu sürece yürüdüğümüz mesafe hesaplanacak ve kuluçkadaki yumurtanın hedef mesafesine ulaştığında yumurtamız kırılacak. Ve artık içindeki pokemona sahip olacağız.

Sevgili poketop.com ailemiz! Eklemek istedikleriniz, sormak istedikleriniz ya da sadece sohbet etmek için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Artık bir Pokemon Go Ustası olabilmek için temel bilgilere sahibiz. Diğer oyun rehberlerimiz ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin.

Herkese iyi avlar!

Paylaş:

Yorumlar

yorum